H εντεινόμενη ανησυχία για το δεύτερο κύμα πανδημίας σε συνδυασμό με τις παρεμβάσεις της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας συντηρούν το αγοραστικό ενδιαφέρον για τα ομόλογα και συμπιέζουν τις αποδόσεις του σε ακόμη χαμηλότερα επίπεδα. Στην εγχώρια αγορά, η απόδοση του 10ετούς παρέμεινε για δεύτερη συνεχόμενη ημέρα οριακά υψηλότερα από το 1%. Παράλληλα, σε ιστορικώς χαμηλά επίπεδα διατηρούνται τόσο οι αποδόσεις των βραχυρπόθεσμων τίτλων (5ετές με απόδοση 0,23%) όσο και των μακροχρόνιων με την απόδοση του 15ετούς ομολόγου να κυμαίνεται στο 1,14%.